NAIK-MBK Kutatók éjszakája
Időpont: 
2017. szeptember 29., péntek, 14:30
Helyszín: 
NAIK - Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézet (MBK) - 2100 Gödöllő Szent-Györgyi Albert utca 4.

A NAIK-MBK megnyitja kapuit!

Idén is megrendezésre kerül a Kutatók Éjszakája program a Földművelésügyi Minisztérium Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központjának gödöllői kutatóintézetében. Ezen a napon szeretnénk az érdeklődő laikusoknak és fiatal diákoknak bepillantást adni a kutatói munka rejtelmeibe, illetve szeretnénk megmutatni ennek szépségét és jelentőségét, hogy miért is érdemes ezt a pályát választani. Vendégeink előadásokat, bemutatókat láthatnak arról, hogy mi is az a DNS, mi mindenre lehet jó egy baktérium, milyen egy génmódosított háziállat és miért készítünk UV fényben világító növényeket. Ízelítőt adunk az általunk használt modern molekuláris biológiai technikákból, illetve aktív részesei lehetnek kísérleteinknek.

Szeretettel várunk idén is minden kedves érdeklődőt!

Programok:

Akarsz biológus lenni?

Általános iskolásoknak tervezett programunk során bemutatjuk kutatóintézetünket és sort kerítünk arra, hogy megmutassuk milyen munkaeszközökkel, milyen körülmények között dolgoznak molekuláris biológus kutatóink. A körút végeztével a néhány tesztkérdésre jól válaszolókról kutatónak öltözve készítünk portrét.

 

Akarsz Te is egy lenni közülük?

 

Vírusok a növényben?

A növényi vírusok olyan kórokozók, amik a növényeket fertőzve, azokban elszaporodva enyhe, vagy súlyos tüneteket okoznak, olykor pedig a növény pusztulását idézhetik elő. Demonstrációnk során különböző tüneteket mutató növényeket vizsgálunk meg. Megmutatjuk, hogyan lehet ezeket a kórokozókat növényekből kimutatni, és hogy miért fontos a vírusfertőzés diagnosztizálásának fejlesztése különösen termesztett növényeink esetében.

 

Vajon miért ilyen ez a levél?

 

GénLEGO - Építsünk egeret!

  • Genetikailag módosított emlősállatok előállítása
  • Mire jó egy világító egér? Lehet-e élő gyógyszergyár egy nyúl?
  • Hogyan lehet összerakni egy transzgénikus állatot?
  • Hogyan történik mindez a gyakorlatban?
  • Mikroinjektálás a gyakorlatban, embrió átültetés és mikroszkópparádé!

 

Hogyan hozhatunk létre genetikailag módosított állatokat?
A genetikailag módosított állatok alkalmazási területei.
Hasznosíthatók-e a genetikailag módosított állatok a mezőgazdaság számára?
Előadás Mikromanipulációs bemutató „Állatsimogató” Embrió transzfer (körülményektől függően)

 

Barátaink a hasznos mikroorganizmusok

Programunk során bepillantást adunk a mikrobiológia és a mikroorganizmusok csodálatos világába. Megmutatjuk, hogyan és mivel is dolgozik egy mikrobiológus és milyen egy mikrobiológiai laboratórium. A részt vevő érdeklődők megfigyelhetik a baktériumok, illetve a telepek sokféleségét, sokszínűségét és hogy milyen „szomszédokkal” osztjuk meg életünket, milyen mikrobák élnek a bőrünkön és miért is fontos a kézmosás. Megismerkedhetnek a mustban rejtőző és a bor jellegét, minőségét meghatározó mikrobákkal is. Továbbá bebizonyítjuk, hogy az élettelen is lehet élő egyetlen csepp „bájital” hatására.

 

Mikrouniverzum üveg mögött

 

Programajánló

Jelenleg nincs aktuális esemény.