Az elmúlt évtizedekben a multidrog rezisztencia terjedése egyre gyorsuló folyamattá vált, melynek a széles gazda-spektrumú konjugatív IncC plazmidok és az általuk mobilizált integratív genomi szigetek fontos szereplői.

Szabó Mónika, Murányi Gábor és Kiss János a /Nucleic Acids Research/-ben (IF: 11.5) megjelent cikkükben a multirezisztens SGI1 genomi sziget és az IncC plazmidok közötti bonyolult kapcsolatok egy eddig ismeretlen aspektusát azonosítják és jellemzik, ami új megvilágításba helyezi e két mobilis elem kapcsolatrendszerét és a rezisztencia terjedésében betöltött szerepét. Sikerült igazolniuk, hogy az SGI1 genomi sziget, nemcsak a kromoszómáról való kivágódásához, hanem a kivágódott forma plazmidként történő replikációjához is kihasználja az IncC plazmidok egyik szabályozó fehérjekomplexét, amiben fontos szerepe van az SGI1-által kódolt közeli rokon regulátornak is. Az SGI1 replikációja nemcsak stabilizálja a szigetet a helper plazmid jelenlétében, de hozzájárul a plazmid gyors elvesztődéséhez, valamint a szigetnek a helper plazmidét felülmúló gyakoriságú horizontális átviteléhez is. Az SGI1 replikonja az IncN2 plazmidokéval mutat rokonságot és a cikkben részletesen analizálják annak elemeit, működését és szabályozását.
A cikk elérhetősége: IncC helper dependent plasmid-like replication of Salmonella Genomic Island 1
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. február 1-től a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 11 kutatóintézete, köztük az MBK is a Szent István Egyetemmel együtt Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem néven, közhasznú magán felsőoktatási intézményként,átalakított szervezeti struktúrával folytatja tovább működését.