A cikkben egy mézből izolált Acinetobacter törzset írtak le, melynek genomjában 15 plazmid (lásd ábra), 15 IS-család 53, köztük 30 általuk azonosított IS elemének összesen több, mint 250 példánya és néhány új transzpozon is található.

Emellett 14 rekombináz gént, jelentős számú nehézfém-rezisztenciát és néhány antibiotikum-rezisztenciát kódoló gént illetve génklasztert is találtak. A 15 plazmid közül egy rendelkezik a teljes konjugációs génszettel és további 13 hordoz mobilizációs régiót, ami arra utal, hogy egy konjugatív plazmid segítségével mobilizálhatók. Cikkük rávilágít egy ilyen, mobilis elemekkel és rezisztencia génekkel zsúfolt törzs evolúciós potenciáljára, ami által megfelelő szelekciós környezetben rövid idő alatt képes lehet multirezisztens patogén mikroorganizmussá fejlődni.
Alexandra Veress, Tibor Nagy, Tímea Wilk, János Kömüves, Ferenc Olasz & János Kiss. Abundance of mobile genetic elements in an Acinetobacter lwoffii strain isolated from Transylvanian honey sample. Scientific Reports (2020) 10:2969 www.nature.com/articles/s41598-020-59938-9.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. február 1-től a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 11 kutatóintézete, köztük az MBK is a Szent István Egyetemmel együtt Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem néven, közhasznú magán felsőoktatási intézményként,átalakított szervezeti struktúrával folytatja tovább működését.